Borelióza - Diacom

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Borelióza

Alternatívna medicína

Príznaky Lymskej boreliózy

Príznaky boreliózy sa líšia v závislosti na tom, či ide o čerstvú nákazu, alebo už dlhodobejšiu.

1. Príznaky pri čerstvej nákaze boreliózou
Jediným skutočne typickým a nezameniteľným prejavom boreliózy je lt erythema migrans - červená škvrna, ktorá je buď homogénna, alebo od prostriedku bledne. Vytvorí sa niekoľko dní až týždňov po nákaze na mieste, kde ste mali kliešťa (prípadne štípanec od hmyzu a pod.). Živé borélie množiace sa v koži sa dajú v tomto prípadě preukázať biopsiou, ale nepočítajte s tým, že by se tým niekdo chcel zaoberať. V prípade, že ste sa nakazili pred menej než dvoma mesiacmi, nemajú význam ani krvné testy, ktoré merajú hladinu protilátok proti boréliám v krvi. Protilбtky sa totiž tvoria s určitэm spozdenнm po nakazenн. V tejto chvнli je infekcia ešte pomerne ľahko liečiteľnб vhodnэmi antibiotikami. I keď škvrna nevypadб typicky, alebo proste vбhбte, či sa jednб o boreliуzu (zvlбšť pokiaľ si nepamдtбte na kliešťa), zvбžte dфkladne, čo podniknete ďalej.
Pokiaľ si škvrnu nebudete všímať, tak za čas sama zmizne. Borélie se medzitým môžu rozšíriť krvným obehom alebo lymfou, prípadne popri nervových vláknach ďalej do tela.
K
veľkej smole asi polovice nakazených sa u nich tento varovný príznak vôbec neobjaví a infekcia sa šíri od začiatku skryte.

2. Príznaky pri rozšírenej nákaze boreliózou
Za niekoľko týždňov možno pocítite celkové príznaky ochorenia, ktoré môžu vypadať ako bežná viróza. Únava, bolesť svalov a kĺbov, bolesť v krku, tlak v zátylku - ako pri bežnej "chrípke". Teplota nebýva príliš vysoká. Od virózy ju odlíšite najmä tak, že nedostanete nádchu ani kašeľ. Stále ešte máte pri vhodnej antibakteriálnej liečbě dobrú šanci na uzdravenie, borelióza zatiaľ nenapadla váš imunitný systém.
Táto zdanlivá viróza môže sama odoznieť a dlhý čas sa budete cítiť celkom zdravý. Len u časti nakazených sa v tejto fáze ochorenie rozvinie v plnej sile: zápal kĺbov, nervov alebo svalov, búšenie srdca, pálenie a mravenčenie kože, či iné neurologické potiaže, zvýšená teplota až horúčka, veľká únava, môžu sa objaviť škvrny rôzne po tele. V tejto dobe rozšírenej infekcie je vhodná doba na krvné či iné testy.
N
ie vždy napádajú borélie kĺby. Dokážu sa šíriť v tele do tých najskrytejších miest vďaka svojmu vývrtkovému tvaru a schopnosti vlastného pohybu. Páči sa im hlavne v kĺbovej výstelke, v stenách ciev, či v obaloch nervov.
Typickými prejavmi boréliovej infekcie v koži sú migrujúci erytém, boréliový lymfocytóm a Acrodermatitis chronica atrophicans (ACA).
Príznaky napadnutia periférnych nervov sú najmä pálenie kože, pichanie, mravenčenie, tŕpnutie, pocit necitlivosti, alebo naopak sťahovavé bolesti rôzne po tele. Veľmi typická je obrna lícneho nervu. Napadnutie autonómneho nervového systému sa prejaví búšením srdca, nepravidelným srdečným rytmom, potením v hornej časti tela, problémy s črevami, alebo močovým mechúrem, ktoré bývajú zamieňané s ochorením čriev, alebo zápalom močového mechúra. Jedná sa však o postihnutie nervov v tejto oblasti a nie o zápal slizníc.
Ak sa dostanú borélie do CNS, možu vyvolať zápal mozgu alebo mozgových blán. Tento zápal môže byť akútny s vysokou horúčkou, silnou bolesťou hlavy, stuhnutím šije a obrnami, ale ďaleko častejšie máva chronický priebeh zo závraťami, bolesťami hlavy, pocitmi tuhnutia šije, tuhnutím končatín a chrbtice. Zápal zrakového nervu môže navodiť podezrenie na roztrúsenú sklerózu.
Podozrenie na zápal  mozgu alebo mozgových blán je jedným z dvoch prípadov, kedy je indikované vyšetrenie mozgomiechového moku (lumbálna punkcia). Druhým je práve podozrenie na RS.
V túto chvíľu sú už borélie rozšírené v tele, imunitní systém ani prípadná predchádzajúca liečba si s infekciou nedokázali poradiť. Pri správnej a dostatočne dlhej liečbe je ešte možné ochorenie dostať pod kontrolu.
Pokiaľ sa to nestane, potom sa môže napríklad až po dlhých rokoch prejaviť nezvratné poškodenie mozgu, kĺbov, nervov, imunitného systému...

3. Príznaky chronickej infekcie - najťažšie štádium ochorenia
Telo sa nedokáže brániť bežným nákazám, aktivujú sa herpetické víry, nabaľujú sa ďalšie chronické ochorenia. Môžu sa rozbehnúť autoimunitné ochorenia, najmä u ľudí s dedičnými dispozíciami (HLA B-27). Trvalým postihnutím nervov vznikajú bolestivé neuropatie, chronický zápal mozgu a nakoniec vedie k nefunkčnej krátkodobej pamäti, poruchám sústredenia, orientácie v priestore. Príznaky môžu byť podobné s roztrúsenou sklerózou. Borelióza sa tiež pokladá za jedného z možných vyvolávajúcich činiteľov tohto autoimunitného ochorenia.
Krk môže byť bolestivo ztuhnutý, so zväčšenými uzlinami, pri pohybe puká v zátylku. V ušiach píska, hlava sa točí a v zornom poli vidíte "mušky". Chrbát a kĺby bolia, takže môžete mať tiež diagnózu revmatoidnej artritídy, s rannou stuhlosťou, bolestivými opuchmi a výrastkami na kĺboch. V niektorých prípadoch sa z kĺbovej tekutiny pri punkcii podarí získať borélie.
Borelióza je tiež jedna z infekcií podozrivých z vyvolania chronického únavového syndrómu (CFS/CFIDS).
V tejto dobe, k
edy imunitný systém oslabeného tela už nepracuje správne, bývajú často krvné testy na protilátky negatívne.
Borélie sa na rozdiel od bežných baktérií množia veľmi pomaly, preto máva choroba často pozvoľný a zo začiatku nenápadný priebeh. Málokto by spájal podivnú škvrnu na koži dávno pred rokmi s terajšími bolesťami hlavy, únavou, výpadkami pamäti, alebo častými chrípkami a bolesťami kĺbov. Chronické problémy s močovým mechúrom, dráždivé črevo, srdečná arytmia - to môžu byť rozmanité príznaky starnutí. Alebo chronickej infekcie boréliami...
Bor
élie nad vami ešte stále nemusia vyhrať - v tejto fáze ochorenia je možné dlhodobou liečbou prinajmenšom potlačiť a priniesť úľavu od symptómov, a to nielen liekmi proti bolesti a na ukľudnenie, ale aj liečbou infekcie.
Pokiaľ sa vám zdá, že sa táto trojfázová schéma nápadne podobá syfilitíde, potom vedzte, že v prípade Borrélia burgdorferi a Treponema pallidum ide o príbuzné špirálovité baktérie. Príznaky nákazy sú u oboch spočiatku kožné, potom chrípkovité a po rokoch je trvalé poškodenie. Len ten spôsob prenosu je menej príjemný. A tiež menej ľahký - borelióza sa nešíri z človeka na človeka (okrem z matky na dieťa), takže sa k nej stavia zdravotníctvo ďaleko ľahostajnejšie než k iným, ľahšie nákazlivým chorobám s rýchlym, či smrteľným priebehom.



Borelióza nezabíja - ona len ničí život.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky