Liečba - Diacom

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Liečba

Parazity


Používané antiparazitiká u ľudí:

Praziquantel (CESOL)

Praziquantel je najúčinnejší  prípravok na ničenie parazitov v ľudskom tele a jediný ktorý zabíja pásomnicu líščiu, ktorou sa ľudia infikujú pri zbere lesných plodov.  Je pritom najmiernejší na organizmus, ale zároveň najúčinnejší prípravok proti parazitom, vyskytujúcim sa u ľudí i zvierat.  Praziquantel je neuromuskulačný depolarizátor pre mnohé hlísty pôsobiace ako parazity v gastrointestinálnom trakte. Kontrakcia svalov vyvolá ireverzibilnú paralýzu parazita. Pôsobí tiež na vyvíjajúce sa formy. Je to tiež pyrazinoisoquinolínový derivát účinný proti ploským červom ako sú Dipylidium caninum, Echinococcus multilocularis a Taenia taeniaeformis parazitujúcich na psoch a mačkách, ktorými sa ľudia môžu od zvierat nakaziť.  Praziquantel sa rýchlo absorbuje cez povrch parazitov a pôsobí primárne zmenou v CA++ permeabilite membrán parazita. Výsledkom je ťažké poškodenie integumenta parazita, kontrakcie a paralýza, narušenie metabolizmu, ktoré nakoniec vedie k smrti parazita. U pásomnici liečenej praziquantelom dochádza k vytvoreniu medzery medzi tegumentom (vonkajšia koža) červov a tiež k paralýze, zvýšením permeability bunkových membrán kladne nabitými iónmi (Na+ a Ca2+). Je účinný proti dospelým pásomniciam a proti niektorým vývojovým fázam ako aj proti pľúcnym a krvným parazitom. Praziquantel  je účinný tiež proti nasledovným parazitom:  Machovce (napr. Ancylostoma, Uncinaria stenocephala), Škrkavky (napr. Ascaris, Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina), majú obmedzenú účinnosť proti bičíkovcom. Na základe laboratórnych výskumov je  Praziquantel účinný tiež na: Heterophyidae (malé motolice 1,5mm), Heterophyes heterophyes, Metagonismus yokogawai, Fasciola hepatica, Fasciolopsis busci (až 7cm črevný parazit), Paragonimidae (pľúcny cudzopasník), Paragonimus westermani, Opisthorchidae, Opisthorhis felineus (motolica žlčového mechúra), Opisthorchis viverrini, Clonorchis sinensis, Echinostomatidae (bežné črevné motolice), Echinostoma revolutum, Echinoparyphium, Petasinger, Hypoderaeum, Schistosomatidae (20mm dlhý cudzopasník krvného obehu), Schistosoma mansoni, Schistosoma japonicum...
Vnútorné červy sú častou príčinou toho, že vaše deti sa nevyvíjajú tak, ako by sa mali vzhľadom na ich vek, ľudia trpia narušenou imunitou, podráždenosťou, depresiami, anémiou, bolesťou svalov a kĺbov, narušením metabolizmu, autoimunitnými ochoreniami, neplodnosťou až po rozvoj onkologických problémov. Pre ľudí s epilesiou, sklerózou multiplex, depresiami, s parkinsonom a inými neurologickými ochoreniami je Prazikvantel veľmi vhodný.                                                                                                                                                                      
Praziquantel sa však nedá zakúpiť v našich lekárňach. Je dostupný v Rakúsku a Nemecku pod názvom CESOL. Na Slovensku a v ČR sa dá kúpiť v čistej práškovej forme ešte ako surová hmota nestabletovaný podstatne lacnejšie než v Rakúsku, či Nemecku.


Albendazol (ZENTEL)

Albendazol je v našich lekárňach dostupný a predáva sa ako suspenzia (sirup) pod názvom ZENTEL. Pôsobí hlavne proti oblým červom. V príbalovom letáku je ale dávkovanie nedostačujúce. Nevychádza sa z váhy človeka a preto nie je pri klasickom použití podľa príbalového letáku dostačujúci. Je potrebné dodržať aj systém aplikácie podľa druhu parazita ktorého chceme ničiť.

Mebendazol (VERMOX)

Mebendazol je v našich lekárňach dostupný a predáva sa pod názvom Vermox. Pôsobí proti oblým červom, ale v klasickej medicíne sa používa ako hlavné antiparazitikum aj keď primárne pôsobí podľa našich poznatkov na Mrľu detskú. Na škrkavky je takmer nepoužiteľný aj keď ich výrobca v príbalovom letáku uvádza. Ani tu však nie je správne uvádzané dávkovanie, ktoré by vychádzalo z váhy človeka a vývojových cyklov parazita, ktorého chceme ničiť.

ENTIZOL

Entizol je v našich lekárňach dostupný a používa sa na liečbu prvookov a špecifických baktérií. Môže však spôsobovať halucinácie. Používa sa hlavne v stomatológii a gynekológii. Pôsobi proti lambliám a amébam, ktoré v organizme vytvárajú cysty. V niektorých krajinách je už zakázaný používať kvôli jeho vedľajším účinkom.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky