Príznaky - Diacom

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Príznaky

Parazity


Známky, ktoré svedčia pre prítomnosť parazitov v organizme:


Zápcha: Niektoré červy sú vďaka svojmu tvaru, či veľkosti schopné fyzicky upchať črevá, čím spôsobujú sťažené a zriedkavé vyprázdňovanie stolice.

Hnačka: Určité parazity produkujú a uvoľňujú také látky (prostaglandíny) do organizmu človeka, od ktorých sa stolica stáva často vodová. (Možno nie náhodou sú v severoamerických drogériách z liekov bez lekárskeho predpisu najvyhľadávanejšie preháňadlá a lieky proti hnačke.)

Vetry a kŕče v bruchu: Existujú parazity, ktoré žijú v hornej časti tenkého čreva, kde spôsobujú zápal, ktorého následkom vznikajú vetry a človek je nafúknutý. To môže byť iba umocnené konzumáciou niektorej zeleniny, napr. fazule. Ak má niekto časté a dlho trvajúce problémy s nadúvaním, to je jeden z najistejších znakov prítomnosti votrelcov.

Syndróm dráždivého čreva: Parazity môžu dráždiť vnútornú stenu čreva, ktorá sa následne zapáli a nie je schopná dostatočne vstrebať živiny, hlavne tuky, ktoré sa objavia v stolici.

Bolesti kĺbov a svalov: Parazity putujú v organizme a sú schopné zahniezdiť sa do kĺbov a svalov. Keď toto nastane, objaví sa bolesť, ktorú lekári často prisudzujú zápalu kĺbu (artritíde).

Anémia chudokrvnosť: Existujú také parazity, ktoré sa zachytia na vnútornej stene čreva a odtiaľ odsávajú živiny. Keď je ich počet dosť veľký, čo sa pre ich rýchle rozmnožovanie stáva často môžu spôsobiť pre hostiteľa dosť značnú stratu krvi, z ktorej sa vyvinie nedostatok železa alebo nebezpečná anémia.

Alergia: Parazity dráždia, občas prederavia vnútornú ochrannú vrstvu čreva, a tak umožnia prienik veľkým, nestráveným molekulám. To stimuluje imunitný systém na zvýšenú produkciu eozinofilov, od čoho sa zapália jednotlivé tkanivá a vznikajú alergické prejavy.

Ochorenia kože: Črevné parazity môžu spôsobovať urtiku, ekzémy a iné alergické kožné ochorenia. Taktiež môžu vznikať hľuzy, rany a iné patologické zmeny.

Granulómy: Granulómy sú také nádorovité uzlíky, ktoré obklopujú uhynuté larvy alebo vajíčka parazita. Najčastejšie vznikajú v stene hrubého čreva a konečníka, ale nájdu sa aj v pľúcach, pečeni, pobrušnici, či maternici.

Nervozita: Toxické látky, ktoré pochádzajú z výkalov parazitov, môžu dráždiť centrálnu nervovú sústavu. Podráždenosť a nervozitu často spôsobujú cudzopasníci, ktorí popretkávajú celý organizmus. (Po absolvovaní očisty z liečivých rastlín mnohí tvrdia, že ich manželia/manželky, či príbuzní, ktorí boli dovtedy nevrlí, sa stali milšími, trpezlivejšími. „Najslávnejšou pásomnicou posledných rokov píše Gittleman bola pásomnica už nebohej opernej speváčky Marie Callas. Ona bojovala so závažnou nadváhou a kožnými problémami. Po tom, čo u nej objavili a následne odstránili pásomnicu, sa jej váha aj koža upravili, a jej náladové správanie sa upokojilo.“)

Poruchy spánku: Opakované budenie sa v noci, hlavne medzi 2. a 3. hodinou, keď sa pečeň snaží odstrániť z tela toxické látky, ktoré parazity vyprodukovali. Druhou príčinou môže byť svrbenie konečníka, čo je spôsobené tým, že určité červy kladú po nociach vajíčka na kožu okolia konečníka. Tento ich pohyb spôsobuje svrbenie. (Dr. John Matheson hovorí: „Samičky Mrle ľudskej, ktoré väčšinou žijú v dolnej časti hrubého čreva, často vychádzajú klásť vajíčka do okolia konečníka, čím vzniká 'typický svrbivý zadok'. Následné škrabanie sa môže rozšíriť vajíčka všade po posteli; pohybom posteľnej bielizne sa zas dostávajú do vzduchu a cez ústa späť do ľudského organizmu, kde dospievajú.“ Je na tomto svete od tohto nechutnejšia záležitosť?)

Škrípanie zubami: U infikovaných dospelých, ale hlavne spiacich detí sa často pozoruje škrípanie zubami.

Chronická únava: Medzi príznaky chronickej únavy patrí únava, chrípkovité príznaky, skľúčenosť, nedostatočná koncentračná schopnosť a zlá pamäť. Parazity spôsobujú tieto fyzické, psychické a emocionálne problémy tým, že oberajú organizmus a potrebné živiny a následkom ich nedostatku organizmus nevie primerane fungovať.

Poruchy imunitného systému: Parazity znižujú výkonnosť imunitného systému tým, že zabraňujú vylučovaniu imunoglobulínu A (IgA). Ich prítomnosť trvalo udržiava v činnosti obranné mechanizmy, ktoré sa na dlhý pohotovostný stav časom vyčerpajú. Týmto sa organizmus stáva bezbranným voči bakteriálnym, či vírusovým nákazám.

Okrem týchto môžu byť známkami alebo dôsledkami infekcie aj:
priberanie na váhe, zvýšený pocit hladu, chudnutie, zlá chuť v ústach, zlý dych, bolesť okolo pupka, zrýchlený pulz, zahmlievanie pred očami hlavne pri predklone a vstávaní, svrbenie nosa, či ucha, slinenie počas spánku, astma, cukrovka, epilepsia, vyrážky, migrény, dokonca aj dvaja najväčší vrahovia ochorenie srdca a rakovina.


Niekedy môže byť infikovaný človek bez príznakov.
Existujú však aj rôzne príznaky, ktoré ak budeme na sebe pozorovať, môžu nám pomôcť analyzovať či sa v nás „udomácnili“ červy. Často vetry a kŕče v bruchu bývajú napríklad takým typickým príznakom. Spôsobujú to isté parazity, ktoré sa nachádzajú špeciálne v hornej časti tenkého čreva a tu vyvolávajú zápal. Dôsledkom tohto zápalu vznikajú vetry a pocit nadúvania.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky