Pečeň a žlčník - Diacom

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Pečeň a žlčník

Alternatívna medicína

PEČEN A ŽLČNÍK

V jarných mesiacoch – marci a apríli, je podľa ročného biorytmu vhodný čas na starostlivosť o pečeň a žlčník. Podľa mesačného rytmu je to vždy, ak je Mesiac v Rakovi. Tieto orgány majú vplyv ako na vznik alergií, tak aj na protinádorovú imunitu...

Podľa tradičnej čínskej medicíny sa dvojica orgánov pečeň a žlčník aktivizujú práve počas spomínaných mesiacov. Majú vplyv nielen na alergie, ale aj na autoimunitné procesy a tiež na cievnu problematiku. Toxické zaťaženie pečene spôsobuje stav, ktorý všetci veľmi dobre poznáme ako jarnú únavu.

Pečeň je dokonalá chemická továreň, ktorá produkuje obrovské množstvo enzýmov, dôležitých pri premene našej stravy. V pečeňových bunkách sa tvoria žlčové kyseliny, ktoré ovplyvňujú trávenie, najmä tukov. V pečeni je databanka vitamínov skupiny B, vytvárajú sa v nej glykogén a tiež cholesterol. Energeticky pečeň privádza silu do srdca, žlčník zasa energiou plní tenké črevo. Zóna na tvári, ktorá patrí pečeni, sa nachádza uprostred medzi obočím. Zmyslovým orgánom pečene sú oči.

S
úvisiace orgány tohoto okruhu:
Žlčník, Langerhansove ostrovčeky, mazové žľazy, kôra nadobličiek , nechtové lôžko, oči – očné spojivky, horné viečko, penis, semenníky, pošva, CNS, periférny nervový systém, spánkový a tylový lalok veľkého mozgu.

Symptómy toxického zaťaženia a porúch okruhu pečene:
Slzenie očí, začervenanie očí, zápaly očných spojiviek, oslabovanie zraku, svrbenie a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov, samovrava, výbuchy smiechu alebo hnevu, zapálené praskajúce bradavky, miešková kýla, dlhodobá a bolestivá erekcia údu, problémy v podpazuší, závrate, zhoršenie čuchu, hučanie v ušiach, sucho v krku, horká chuť v ústach, stuhnuté trapézy, bolesti hlavy i krčnej chrbtice, migrény, kŕče v oblasti hlavy, bolesti bedrových kĺbov, epilepsia, kurie oká a otlaky na 4. prste nohy, agresívny a urážlivý humor, nedostatok odvahy, nerozhodnosť.

Pečeň je orgán s úžasnými regeneračnými schopnosťami. Je to šťastie, pretože toxické zaťaženie pečene je v príčine vážnych zdravotných problémov. Pečeň má priamy vplyv na stav periférneho nervstva, ktoré ovláda motorické a pocitové funkcie. Ďalej ovláda kôru nadobličiek, ktoré produkujú protistresové hormóny – teda zdravá a fungujúca pečeň znamená aj dobrú odolnosť voči stresu. Periférny nervový systém hrá veľmi dôležitú úlohu napríklad pri astme, ktorú je dnes možné pomocou detoxikačných preparátov z výskumu MUDr. Josefa Jonáša úplne odstrániť.

Vplyv na emócie
v emocionálnej oblasti ovplyvňuje pečeň agresivitu. Infekčné ložiská na pečeni menia ľudí na žiarlivých, nepružných, zaťatých a nenávistných. Ak je táto negatívna emócia obrátená dovnútra človeka, vznikajú autoimunitné ochorenia.
Zanesenie a infekcie mazových žliaz v dôsledku poruchy metabolizmu tukov vedú i vzniku akné alebo ďalších kožných problémov. Pečeň má veľký vplyv aj na beta bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín.
Poškodená pečeňová bunka môže byť potom napadnutá vírusom hepatitídy. Súvislosť ľudí s poškodenou pečeňou a chrapľavým hlasom vysvetľuje vzťah pečene s priedušnicou a hlasivkami. Obrazom pečene sú tiež nechty – najmä nechtové lôžko.

Protinádorová imunita
:
Prenosom chybných informácií z pečene do mozgu je zasiahnutá jeho určitá časť, ktorá má vplyv na alergie (tylový lalok), epilepsie, migrény, (spánkový lalok), na tvorbu nádorov (temenný lalok). Do liečby nádorov preto podľa MUDr. Jonáša patrí predovšetkým detoxikácia pečene a žlčníka. Česká republika vedie smutné prvenstvo na svete v počte nádorov čriev, čo je jednoznačne spôsobené naším chybným stravovaním (Slovensko na tom nie je o nič lepšie – pozn., redakcie).
Medzi najškodlivejšie potraviny pre pečeň a žlčník patria prekvapivo syry – najmä tavené. Ložiská v pečeni sa totiž vytvárajú z prebytku živočíšnych tukov a bielkovín.
Veľmi jednoduchá z hľadiska našej detoxikačnej medicíny je prevencia proti rakovine: udržanie čistoty čreva, pečene a mozgu. Tento stav je možné dosiahnuť troma kúrami informačných preparátov na spomínané okruhy.
Veľmi dobrou očistu pečeňových žlčovodov je možné dosiahnuť jednodennou mechanickou očistnou kúrou.

P
ečeň poškodzuje:
• agresia, zlosť, nenávisť, hnev, závisť...
• tavené syry, tvrdé syry, najmä vyprážaný syr
• nadmerné prejedanie
• nadmiera živočíšnych tukov a bielkovín v strave
• vyprážané a pečené živočíšne bielkoviny, vajíčka, údeniny, škvarky
• príliš korenené jedlá, alkohol, chemikálie v liekoch
• sušienky zahusťujúce žlčové šťavy
• kontakt so žiarlivcom, závistlivcom....


P
ečeň posilňuje:
• mliečna kvasená zelenina
• varené krúpy, ražné cestoviny, všetky druhy zelenej zeleniny – pór, pažítka, šalát, listy cesnaku medvedieho, ovos
• plzenské pivo – 1dl po jedle
• horké byliny – púpava, palina obyčajná, pestrec mariánsky, zemežlč, myší chvost, ľubovník
• karlovarská minerálka
• zázvor (ďumbier), zázvorový čaj, zázvorové obklady
• citrón – zmäkčuje pečeň, odstraňuje cysty
• naklíčené semiačka, med
• olivový olej, morské riasy
• odvar z 3 lyžíc melty a 1 koreňa čakanky
• kontakt s priateľským človekom!

Jedna z hlavných funkcií pečene
:
Pečeň pôsobí v ľudskom organizme ako filter, odstraňuje rôzne toxíny, aby sa tieto nedostali späť do krvného obehu a taktiež aby sa nedostali k bunkám.

Detoxikácia pečene
:
Toxické účinky majú chemikálie, lieky, ťažké kovy, odumreté bunky, mikroorganizmy, a iné nečistoty. Špeciálne bunky pečene tieto látky najprv rozložia, následne odstránia. Najmä to je dôvodom toho, prečo je pre zachovanie zdravia detoxikácia pečene taká dôležitá.
Možno pred sto – dvesto rokmi bola samotná detoxikačná funkcia pečene dostatočná na to, aby pečeň bola schopná zásobovať organizmus a následne detoxikovať samú seba. V dnešnej dobe sa však do organizmu dostáva príliš veľké množstvo toxínov, ktoré tento životne dôležitý orgán preťažujú.  Z toho vyplýva, že detoxikácia pečene potrebuje pomoc zvonku.
Ak nenastane detoxikácia pečene, táto čiastočne stratí svoju filtračnú funkciu. Má to asi taký vplyv, ako keby pečeň bola z organizmu čiastočne alebo dokonca úplne odstránená,  nebezpečné látky sa nahromadia v krvi a zaplavia rôzné časti organizmu. Detoxikácia pečene sa robí v záujme ochrany pečene. Cieľom je, aby nadmerné množstvo toxínov nemalo možnosť tento dôležitý orgán poškodiť. Keď detoxikácia pečene nenastane včas, toxíny sa nahromadia v organizme. Objavia sa parazity, infekcie sa môžu stať chronickými a môže sa to prejaviť všeobecne zlým zdravotným stavom. Detoxikácia pečene je proces, ktorým je možné tomu predísť.



Pečeň – najväčšiu chemickú továreň treba kontrolovať


Pečeň je  vnútorným orgánom, uloženým zvyčajne za pravým dolným rebrovým oblúkom.  Pečeň je dôležitá hlavne kvôli tvorbe žlče potrebnej na trávenie tukov. Okrem toho má aj ďalšie funkcie ako napr. spracovávanie alkoholu, liekov a iných škodlivých látok, spracovávanie bielkovín, rozklad hormónov, vznik krvnej glukózy..

Najčastejšie ochorenia pečene:

   Najviac známou príčinou sú vírusy, ktoré spôsobujú vírusové ochorenia pečene – hepatitídu. Typ A sa prenáša fekálne/orálne, typy B, C sa prenášajú hlavne krvou a pohlavným stykom, zriedka aj slinami. Pred hepatitídou typu A a B sa môžeme ochrániť očkovaním.  Existujú ešte typy D, E, G,  avšak u nás sa nevyskytujú.
   Ďalším veľmi častým ochorením je toxické poškodenie pečene pri dlhodobom strese, dlhodobom užívaní niektorých liekov, dlhodobom užívaní alkoholu a drog.
   Tretím častým problémom je rakovina pečene, alebo iných orgánov, ktorá vytvára metastatické ložiská v pečeni.

Toxické zaťaženie a infekčné ložiská, ktoré sa často vytvárajú v tejto dvojici orgánov, sú veľmi závažným problémom. Rozhodujú totiž v oblasti alergií, cievneho systému a tiež v protinádorovej imunite.

DETOXIKAČNÁ FABRIKA

Pečeň je predovšetkým detoxikačným orgánom – produkuje veľké množstvo enzýmov, ktoré ovplyvňujú očistu celého organizmu ako od látok privádzaných do tela v podobe stravy, tak aj od odpadových produktov, ktoré musia byť z tela vylúčené. V pečeni sa dokončujú metabolické procesy, ktoré majú začiatok v črevách, odkiaľ všetka krv prúdi cez pečeň a kde prebieha spracovanie živín. Rovnako tak cez ňu prúdia všetky iné látky, napríklad lieky alebo látky vytvárajúce sa v našom tele, ktoré sú v pečeni rozkladané, metabolizované a pripravované k likvidácii, vylúčeniu, teda detoxikované.
Pečeň má však aj ďalšie funkcie. V pečeňových bunkách sa tvoria žlčové kyseliny, ktoré prostredníctvom žlčového systému významne ovplyvňujú trávenie – predovšetkým trávenie tukov. Žlčové kyseliny sa však môžu stať aj nebezpečné, ak dlhší čas pôsobia vo väčšom množstve na hrubé črevo a potom sú považované za karcinogénne, teda z látky, ktoré môžu vyvolať vznik karcinómu. V pečeni sa tiež tvoria zásoby glykogénu významného pre udržovanie energetickej bilancie. A pečeň je aj skladiskom niektorých vitamínov, najmä skupiny B, odkiaľ si ich organizmus čerpá.

PEČEŇ A CHOLESTEROL
V pečeni sa tiež vytvára aj cholesterol – dôležitú látku, ktorá predstavuje základný stavebný kameň niektorých hormónov, bunečných membrán a celého radu iných dôležitých látok pre organizmus. Ak sa však ohrozí metabolizmus cholesterolu, môž byť ohrozené naše cievy, a z tohto dôvodu sa z cholesterolu urobil veľký strašiak. Podstatné však je, že asi 90% cholesterolu sa vytvára v pečeni a len malé percento je ovplyvňované stravou. Pri strachu z nadmerného cholesterolu by sme si mali uvedomiť, že jeho zvýšenou hladinou organizmus signalizuje problém v pečeni, ktorý samozrejme nie je bezvýznamný, pretože má širší dopad na ďalšie fungovanie organizmu. Pečeň vytvára toľko cholesterolu, koľko ho telo potrebuje. Je v nej teda umiestnený regulačný mechanizmus, ktorý sa však veľmi ľahko poruší a hladina cholesterolu v krvi potom stúpa.
Významnejšie než znižovať hladinu cholesterolu vychytávaním toho, ktorý koluje v krvi, je zvládnuť obnovenie tejto regulačnej činnosti v pečeni. Lieky vychytávajúce cholesterol sú už len riešením dôsledkov celej poruchy, nie riešením príčiny. Zvýšená hladina cholesterolu teda signalizuje nielen poruchu jeho regulačného mechanizmu, ale často aj širšiu poruchu tukového metabolizmu. Ak k nej pristupujú i ďalšie problémy, predovšetkým v okruhu srdca a ciev, hrá značne negatívnu úlohu.

PEČEŇ A PERIFÉRNE NERVSTVO
Významný je tiež vplyv pečene na periférne nervy. Tie predstavujú rozsiahlu štruktúru, ktorá ovláda funkcie pohybové (motorické) i pocitové (senzorické), takže sa s periférnym nervstvom stretávame v každej časti tela. Počítajú sa do neho i hlavové nervy, napríklad trojklaný nerv, lícny nerv či sluchový rovnovážny, zrakový a iné. Nemenej významnou je skupina nervov vychádzajúcich z chrbtice, tzv. spinálne nervstvo, ale i nervové zakončenia v kĺboch, podkoží, sliznici a rôznych orgánoch. Do periférneho nervového systému patria tiež nadobličky, predovšetkým ich kôra produkujúca protistresové hormóny, ktoré majú v tele rozsiahly dosah (kortizol), a tiež pohlavné hormóny mužské i ženské. Dreň nadobličiek produkuje hormóny dôležité pre distribúciu tekutín v tele. Periférny nervový systému hrá významnú úlohu napríklad pri vzniku astmy (kombinácia alergie a porúch periférneho a vegetatívneho nervstva), ekzému, neuralgických bolestí či obŕn periférneho nervstva.

PEČEŇ A EMÓCIE
Veľmi dôležité je tiež pôsobenie pečene na centrálny nervový systém (CNS). V emocionálnej oblasti ovplyvňuje pečeň agresiu, preto pri výskyte infekčných ložísk v nej sa objavuje agresivita, podráždenosť, zaťatosť, nepružnosť, depresia, nenávisť a žiarlivosť. Pri poruchách žlčníkovej energie sa stretávame s nerozhodnosťou a neschopnosťou konať. Táto emócia je veľmi dôležitá, lebo sa môže obracať nielen smerom von, ale aj dovnútra človeka. Potom sa stretávame s auto agresiou, ktorá má ako motorický, tak psychický charakter. Vedie k sebapoškodzovaniu, chybným rozhodnutiam, k neschopnosti adekvátne fungovať v ľudskej spoločnosti. Pretože imunita kopíruje psychiku, je pečeň a jej ložiská dôležitou súčasťou autoimunitných chorôb. Oblasti CNS , ktoré ovplyvňujú ložiská v pečeni zodpovedajú za obranyschopnosť, alergie, autoimunitné poruchy a poruchy protinádorovej imunity. Temporálne oblasť býva často postihnutá u epileptikov, a rovnako dvojica pečeň-žlčník a ich detoxikácia hrá u epilepsie významnú úlohu.
Vzhľadom na protinádorovú imunitu ovplyvňovanú pečeňou a CNS, do liečby nádorov a ich prevencie náleží aj detoxikácia pečene a žlčníka, ktorá významne ovplyvňuje kvalitu súboja nášho organizmu s potencionálnymi alebo už prítomnými nádorovými zmenami.

INFEKČNÉ LOŽISKÁ AKNÉ A SEBORRHOICKÁ DERMATITÍDA
Nielen ložiská v pečeni môž viesť k výskytu emocionálnych porúch, ale aj naopak, trvalá agresivita prameniaca napríklad z výchovných chýb alebo samotnej povahy vedie k tendencii toxicky zanášať pečeň a i výskytu ložísk v nej. Najčastejším obalom infekčných ložísk sú najmä rôzne varianty tuku a často aj soli. Ložisko a toxické zaťaženie v pečeni môže viesť k zhoršenej detoxikácii celého tela a aj k zhoršeniu tukového metabolizmu. Nejde iba o usadzovanie tuku v cievach, ale aj o potuchu tukového metabolizmu kože resp. mazových žliaz, a preto sa pečeň podieľa na vzniku akné či seborrhoickej dermatitídy. Iné poruchy mazotoku kože môžeme vnímať ako problém, napríklad na vlasovej časti kože alebo účasť pečene na psoriáze.

TOXÍNY Z PEČEŇOVÝCH LOŽÍSK
Ovplyvňujú žalúdok, slezinu, a pankreas, a preto sa na niektorých poruchách vyskytujúcich sa v okruhu sleziny podieľa aj pečeň viac ako by sme predpokladali. Pečeň má vplyv aj na beta bunky pankreasu, ktoré sú významné najmä pre produkciu inzulínu. A napokon pečeň vplýva tiež na stav oka a hromadenie toxínov v ňom je tiež podmienené toxickým zaťažením pečene. Pri zaťažení dvojice pečeň-žlčník sa môžeme stretnúť s problémami v oblasti trapézov, krčnej chrbtice, bedrových kĺbov. Vzhľadom na pôsobenie na spánkový lalok, môžeme pociťovať bolesti v oblasti spánkov, a tiež migrenózne bolesti hlavy najmä jednej polovice hlavy.


Balíčky na očistu žlčníka mám k dispozícii na ambulancii. Volajte 0905905912 pre bližšie info.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky